Peškiri i krpe za sudove leglo bakterija!
Nedavno sprovedeno istraživanje na Univerzitetu u Arizoni je otkrilo na 89 odsto kuhinjskih krpa koliformne bakterije, koje se inače nalaze u fekalijama i mogu uzrokovati zarazu hranom i proliv, a bakterija Ešerihija koli nađena je na 26,5 odsto peškira.
Naučnici ističu da su peškiri pod većim rizikom od opsade bakterijama, jer se koriste da bi se njima brisale ruke i površine koje su bile u kontaktu sa proizvodima od sirovog mesa, piše Dejli mejl.
Autor istraživanja Čarls Gerba je rekao da se zaraza može raširiti s jedne namirnice na drugu kada osoba obriše ruke peškirom ili krpom i zatim zarazi druge namirnice ili prinese ruke ustima i sama sebe zarazi.
Takođe, korišćenjem istih peškira za brisanje ruku, mogu se raširiti bakterije i virusi i na druge članove porodice.
Vegeta – začin ili otrov?
Stručnjaci kažu da je, na žalost, činjenica i da ponekad pranje u mašini za pranje veša neće mnogo pomoći, jer su otkrivene neke bakterije koje su uspele da „prežive“ i centrifugu u mašini.
„Najbolji način zaštite jeste da se ne koriste peškiri od pamuka tamo gde ih koristi više ljudi i gde se bakterije i gljivice lako mogu da prenesu s jedne osobe na drugu“, kaže Gerba i dodaje da bi zato u javnim toaletima trebalo držati papirnate peškire za brisanje ruku ili sušilice za ruke.
EMULGATORI: Vodič kroz emulgatore. Hrana kao genocidno oružje!
Prema njegovim rečima, kod kuće treba redovno prati peškire, a između korišćenja treba paziti da se peškiri potpuno osuše jer će to sprečiti razvoj mikroba.
Što se tiče pranja, Gerb ističe da ih treba prati barem jednom nedeljno i to na 90 stepeni Celzijusa, da treba koristiti kvalitetan deterdžent koji ubija bakterije, dok za bele peškire kaže da se može koristiti i izbeljivač.
Gerb podseća da peškire za pranje lica treba prati češće nego peškire za ruke jer oni mogu da sadrže tragove šminke, losiona ili ulja.
Escherichia Coli pod mikroskopem 1000x – VIDEO
Takođe, nedavno kanadsko istraživanje je pokazalo da su u kuhinji najprljavije kuhinjske krpe, od kojih su mnoge bile kontaminirane Ešerihijom koli.
Stručnjaci zato ističu da kuhinjske krpe treba prati odvojeno od donjeg veša i to u vodi koja je toplija od 60 Celzijusa.
U tom smislu, važna su i pravila da krpu kojom se briše mokro povrće ili voće treba odmah odvojite za pranje, a onom kojom se brišu ruke ne treba brisati posuđe.
RTS
Zdravlje i potraga za ZDRAVLJEM
Više: Praktični saveti
Global Media Planet INFO
Preporučeno:
-
Prodaju oči i bubrege da bi platili dug za električnu energiju
-
Evropski komitet za ljudska prava po skraćenom postupku do svojih prava – Sijamski blizanac Suda za ljudska prava u Strazburu
-
ODUZIMANJE DECE U MODERNOJ EVROPI – Liberalni raj ili fašistički pakao?
-
Zašto se baterija na vašem telefonu tako brzo prazni? Praktični saveti koje treba da sledite
-
Puče guma, a rezerve nema
-
Podižu imunitet i štite od karcinoma: Iznenadiće vas koliko su šampinjoni zapravo zdravi!
-
Hrast – Sveto Drvo Starih Slovena
-
Nije mogao da se zaposli … a onda je postao direktor Google-a!
-
Izvršni direktor Google-a zaradio 200 miliona dolara 2016. godine
Samo tri stvari se ne mogu dugo skrivati … Sunce, Mesec i ISTINA!
[embedyt] https://www.youtube.com/watch?v=JfsF6KiYdBI[/embedyt]
Podržite rad našeg portala. To možete učiniti OVDE: PayPal-Me
Budite sa nama jer smo mi tu zbog vas.
Hvala!
Podelite ovaj članak sa drugima!
Leave a Reply