
EVROPSKA DIJAGNOZA ZAPADNOG BALKANA „Zarobljene države“ gde je politika povezana sa KRIMINALOM i KORUPCIJOM
Ovo je, između ostalog, ocena stanja u zemljama Zapadnog Balkana, koja se navodi u Strategiji usvojenoj pre nekoliko dana. U suštini, poruka je da nijedna zemlja ne ispunjava takozvane Kopenhaške kriterijume za ulazak u Evropsku uniju, ni pravne, ni ekonomske ni političke, kao i da Uniji ovakvi kakvi jesmo, nismo neophodni.
Megalomanski projekat Aleksandra Vučića BEOGRAD NA VODI zaustavila CIA i FBI
– Postoji i široko političko mešanje u rad medija i kontrolu nad njima. Vidljivo osnaženo i nezavisno sudstvo, i odgovorne vlade i uprave, od suštinskog su značaja za promene koje su potrebne – navodi se u tekstu.
Politički uticaj na ekonomiju
Međutim, ovo nisu i jedine zamerke, jer postoje i one koje se odnose na ekonomiju, naročito uplitanje politike u nju.
– Pojedini delovi ekonomije u regionu su nekonkurentni, sa previše nepotrebnog političkog uplitanja i nerazvijenim privatnim sektorom. Nijedna zemlja Zapadnog Balkana trenutno se ne može smatrati funkcionalnom tržišnom ekonomijom, niti ima sposobnost da se nosi sa konkurentskim pritiskom i tržišnim snagama. Uprkos napretku u reformama, ostala su mnoga strukturna pitanja okrenuta tržištu rada, a naročito moguć́nosti zapošljavanja mladih ljudi – piše u ovom dokumentu.
Bez kompromisa sa korupcijom
Takođe, navodi se i da korupcija mora da bude iskorenjena, za šta su potrebne snažne i nezavisne institucije, efikasno krivično gonjenje, suđenje, ali i kazne. Javne nabavke su, prema mišljenju EU, jedan od izvora korupcije.
– Potrebna je veća transparentnost u upravljanju javnim sredstvima, naročito u svim fazama javnih nabavki, oblasti koja je posebno sklona korupciji. Na Zapadnom Balkanu je bilo nekoliko primera poverljivih postupaka za nabavku robe, a neki veliki ugovori su dodeljeni bez javnog tendera. Postojali su navodi da se favorizuju politički povezani lokalni podizvođači, i da se radi o ilegalnim plaćanjima – piše u tekstu, gde se kao „lek“ navodi ono što u suštini nije nepoznanica na papiru, ali jeste u praksi: transparentnost, konkurentnost, pravičnost tendera, ograničavanje upotrebe poverljivih postupaka, zaštita ponuđača od političkog uticaja.
Beograd na vodi, poprskan krvlju! EKSKLUZIVNO: Kako se gradnja kula na Savi koristi za šverc oružja i pranje para!
Navodi se i još jedna važna stvar: omogućiti građanima da jasno vide načine naplate poreza, od početnog tendera do konačnog izvršenja ugovora.
Znamo šta i kako radite
– Oštra ocena EU, „razvodnjena“ time što se odnosi na sve, ili ni na koga posebno. Ipak, poruka je: pripremite se, znamo šta i kako radite – na ovaj način kritike Unije komentariše saradnik „Transparentnosti Srbija“ Zlatko Minić.
Kako objašnjava za „Blic“, kako god ih ko tumačio, kontekst je da će, kada se iscrpe glavne teme, što su u slučaju Srbije Kosovo i granice, ovo doći na red. Kako slikovito objašnjava, „ljubav je trajala, bila je intenzivna, ali u Uniji neće moći da prođu stvari koje prolaze na domaćem tržištu“.
On ističe da u Srbiji i dalje nema konkurencije, i da ponuđači veruju da su javne nabavke nameštene, pa se na tendere ne javljaju, što je takođe jedan od pokazatelja kakvo je stanje stvari. Nabavke po hitnom postupku su takođe jedan od načina da se one „zamaskiraju“.
Srbija iz Arapskih Emirata uvozi ulje proizvedeno u Srbiji!
– Takve stvari se prepoznaju. Međutim, interes Unije u svemu tome je da ona zaštiti svoje firme koje posluju ovde, a sa druge strane građani moraju da shvate da na ovaj način štite svoja sredstva – objašnjava on.
EU nije cilj, nego prilika
Korupcija i organizovani kriminal su najveća pretnja stabilnosti regiona i Strategija EU se ispravno fokusira na to, smatra Srđan Cvijić, viši analitičar javnih politika Fondacije za otvoreno društvo iz Brisela.
– Mnogi građani u regionu članstvo u EU vide ne kao cilj, već kao priliku za poboljšanje kako bi mogli da žive u urednim, prosperitetnim i otvorenim društvima. Međutim, izveštaj nas neće sam odvesti tamo. Ovo je naročito tačno u slučaju vladavine prava, gde su prošlog meseca naglašeni domaći problemi užasnim atentatom kosovskog Srbina i političara Olivera Ivanovicća, i nastavak mafijaških ratova u Srbiji i Crnoj Gori – piše Cvijić.
Bondstil tranzitni centar za drogu, šverc cigareta i nelegalne isporuke oružja!?
U tekstu za “EUobserver” on navodi i podatke Mreže za izveštavanje o kriminalu i korupciji (KRIK) i Radio Slobodna Evropa, da je na ulicama Srbije i Crne Gore od 2012. godine bilo je 102 organizovana kriminalna ubistava. Od tog broja samo pet je uspešno rešeno, dok u u 75 odsto slučajeva počinioci nepoznati.
Srbi za eksperimente bolji od pacova! Koga je u Srbiji podmićivala farmaceutska mafija iz vodećih svetskih farmaceutskih kompanija?
– Ili je sprovođenje zakona potpuno neuspešno, ili postoji politički dogovor – navodi on, istakavši da je pominjanje 2025. godine kao okvirnog datuma za ulazak u EU moćan podsticaj političarima u regionu da rade na ispunjavanju kriterijuma za članstvo.
(Lana Gedošević) Izvor: BLIC
KOMPLETAN IZVEŠTAJ EVROPSKE KOMISIJE MOŽETE PROČITATI OVDE

Evropski komitet za ljudska prava po skraćenom postupku do svojih prava – Sijamski blizanac Suda za ljudska prava u Strazburu
Global Media Planet INFO
Podržite rad našeg portala. To možete učiniti OVDE: PayPal-Me
Budite sa nama jer smo mi tu zbog vas.
Ako ste u mogućnosti i ako vam se dopadaju naši sadržaji podržite nas! Naš rad više neće biti moguć bez vaše podrške… PayPal: GlobalMediaPlanet@gmail.com ili https://www.paypal.me/GlobalMediaPlanet
If you’re able, and if you like our content and approach, please support the project. Our work wouldn’t be possible without your help… PayPal: GlobalMediaPlanet@gmail.com or via: https://www.paypal.me/GlobalMediaPlanet
Hvala!